Parafia Najświętszej Maryi Panny w Starczy

Kancelaria czynna w poniedziałki i piątki w godzinach 8.30 - 9.30 i 14.30 - 15.45

Chrzest:

Udzielamy w ostatnią niedzielę miesiąca oraz w I Święto Bożego Narodzenia i Wielkanocy o godzinie 11.30 Rodzice zgłaszają swoje dziecko w kancelarii parafialnej przynajmniej dwa tygodnie przed chrztem świętym.

Zgłaszając dziecko należy przynieść:

• Akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
  • Podać dane chrzestnych ( wiek, adres zamieszkania )
  • Zaświadczenie od proboszcza jeśli chrzestni są z innej parafii.

Rodzice chrzestni:

• Ukończone 16 lat.
  • Być wierzącymi i praktykującymi katolikami (bierzmowani).
  • Młodzież winna okazać świadectwo z religii.

Chrzestnymi nie mogą być:

• Małżonkowie żyjący bez ślubu kościelnego.
  • Młodzież nie mająca sakramentu bierzmowania i nie  uczęszczająca na katechezę.
  • Osoby niewierzące i niepraktykujące.

Do chrztu należy przygotować:

• świecę
  • białą szatkę

Małżeństwo:

Pragnący zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni :

• Zgłosić się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed terminem ślubu
  • Udać się do Urzędu Stanu Cywilnego na trzy miesiące przed terminem zawarcia związku małżeńskiego, jeżeli ma to być ślub konkordatowy
  • Ukończyć kurs przedmałżeński (dwie konferencje) tzw. Prekany (2 i 3 niedziela miesiąca godz. 14.30 we Wrzosowej)
  • Skorzystać z indywidualnego poradnictwa rodzinnego
  • Mają obowiązek przystąpić do sakramentu pokuty (po daniu na zapowiedzi i przed ślubem)

Do kancelarii należy przynieść:

• Metrykę chrztu świętego (data z ostatniego miesiąca)
  • Ostatnie świadectwo z religii
  • Dowód osobisty
  • Świadectwo bierzmowania
  • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne, gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny)
  • Podać dane świadków (adres zamieszkania, wiek).

W przeddzień ślubu młodzi i świadkowie w kancelarii podpisują księgi małżeńskie.

Pogrzeb:

Katolicki pogrzeb, wymagane dokumenty:

1. Zgłaszamy zgon w kancelarii (najbliższa osoba) i ustalamy dzień i godzinę pogrzebu.
  2. Przynosimy ze sobą akt zgonu, po wyrejestrowaniu w USC.
  3. Zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii świętej) - jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala).
  4. Rodzina zmarłego przystępuje do Sak. Pokuty i Komunii św. w przeddzień pogrzebu.
  5. Jeśli zmarły mieszkał w innej parafii dostarczamy zgodę proboszcza tej parafii na pogrzeb w parafii Starcza.

Sakrament Chorych

W NAGŁYCH WYPADKACH O KAŻDEJ PORZE

Sakrament chorych (Pokutę, Komunię Świętą, Namaszczenie) powinni przyjąć ludzie chorzy, starsi i udający się do szpitala. O udzielenie sakramentu chorych powinna się zatroszczyć rodzina lub sąsiedzi. Sakrament chorych udziela łaski Ducha Świętego, która pomaga człowiekowi do zbawienia, umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci. Dzięki tej pomocy chory może nie tylko lepiej znosić dolegliwości choroby, ale także je przezwyciężyć i odzyskać zdrowie, jeżeli jest to pożyteczne dla zbawienia jego duszy.