Drukuj

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej 20 marca 2016r.

1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.

2. 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy kalendarza liturgicznego wskazują na znaczenie dni Wielkiego Tygodnia i Oktawy Paschalnej, więc uroczystość tę obchodzi będziemy dopiero w poniedziałek, 4 kwietnia.

3. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym- Święte Triduum Paschalne
Aby rzeczywiście owocnie i pięknie przeżyć, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał, czynił lepszymi.

4. Wielki Czwartek – Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 17.00 rozpoczniemy Święte Triduum. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystie i Kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ołtarza adoracji. Czuwanie do godziny 21.00. Za odśpiewanie pieśni „Przed tak Wielkim Sakramentem” można odzyskać odpust zupełny. Będzie zebrana ofiara.

5. Wielki Piątek- o godzinie 7.30 wznowienie adoracji Najświętszego Sakramentu. O godzinie 9.00 nabożeństwo drogi krzyżowej. Wielki Piątek kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej o godzinie 17.00, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego. Za uczczenie krzyża w tym tygodniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Ofiary złożone przy adoracji krzyża są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszym Sakrament do Grobu Bożego gdzie adoracja trwać będzie do godziny 21.00.  W liturgii obowiązkowo uczestniczą uczniowie gimnazjum.
Przypominam też, że w Wielki Piątek wierni między 18., a rozpoczęciem 60. Roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli jeden posiłek do syta oraz dwa skromne w ciągu dnia.  Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego- zachęcam do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia.

6. Wielka Sobota – tego dnia wszyscy wierni sa zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w Grobie Pańskim. Zapraszam od godziny 7.30 do przyjścia do świątyni na indywidualną adorację i czuwanie przed naszym Panem i Zbawicielem.
O godzinie 17.00 rozpoczniemy celebrację Wigilii Paschalnej- najważniejszej liturgii roku kościelnego. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać Słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia za co możemy uzyskać odpust zupełny. Na liturgię przynosimy świece (w Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski najlepiej paschaliki, które jeszcze można nabyć w zakrystii) oraz naczynie na wodę święconą (zmiana czasu).

7. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godzinie 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami . Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. Następne Msze Świętej o godzinie 10.00, 11.30 i 15.30.
Zapraszam całą asystę: strażaków oraz panie do feretronów z Rudnika Małego, Koło Żywego Różańca, brać górniczą, a także dziewczynki z klasy trzeciej do sypania kwiatków. Proszę nie blokować samochodami trasy procesyjnej.

8. Dziękuję za ofiarę na kościół oraz za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego składane osobiście i zbiorowo z Klepaczki.

9. Dziękuję za posprzątanie kościoła, złożoną ofiarę, w środę o godzinie 8.30 zapraszam parafian z Rudnika Wielkiego z całej ulicy Gajowej.

10. Sprawy kancelaryjne załatwiamy tylko jutro  w godzinach 8.30 do 9.30 lub 14.30 do 16.00.